INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Śniegula      Andrzej Śniegula, wizerunek na podstawie fotografii prasowej (TŚ).

Andrzej Śniegula  

 
 
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Śniegula Andrzej (1867—1941), poseł na Sejm Ustawodawczy.

Ur. 16 XI w Kamiennej (pow. kaliski) w rodzinie chłopskiej, był synem Tomasza i Tekli z Pacholskich.

Ś. pracował we własnym gospodarstwie we wsi Próchna w gm. Wróblew (pow. sieradzki). Prawdopodobnie był samoukiem. W r. 1902 opublikował w „Gazecie Świątecznej” (nr 13—16) wierszowane Listy do Gazety Świątecznej z parafii Wróblewa w powiecie sieradzkim, w których opisał lokalne stosunki społeczno-gospodarcze i obyczaje. Zapewne w r. 1917 wstąpił do Zjednoczenia Ludowego głoszącego program solidaryzmu klasowego, dobrowolnej parcelacji i rozbudowy spółdzielczości; po 6 XI 1918 działał w powstałym w jego miejsce Polskim Zjednoczeniu Ludowym, kierowanym przez Józefa Ostachowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został wybrany 26 I 1919 na posła do Sejmu Ustawodawczego w okręgu nr 11 (powiaty sieradzki i wieluński) ze Związku Ludowo-Narodowego. Należał do Koła Poselskiego Polskiego Zjednoczenia Ludowego utworzonego z posłami Stronnictwa Katolicko-Ludowego. Dn. 16 III t.r. został wybrany na członka zarządu Polskiego Zjednoczenia Ludowego. Na tle różnicy zdań wobec ogłoszonego w maju projektu reformy rolnej wystąpił ze Stronnictwa i z trzynastoma posłami, w tym z Ostachowskim, wstąpił do kierowanego przez niego Koła Niezależnych Posłów Ludowych. Grupa ta w czerwcu zgłosiła akces do klubu PSL «Piast»; w klubie tym pozostał Ś. także po sierpniu, gdy większość jego kolegów przeszła do Narodowego Zjednoczenia Ludowego. Wszedł także w skład Rady Naczelnej PSL «Piast». Dn. 5 XI 1922 ponownie kandydował w wyborach do Sejmu pierwszej kadencji, ale mandatu nie uzyskał. W r. 1926 został Ś. członkiem zarządu Kółka Rolniczego «Gospodarz», kierowanego przez ziemiankę Marię Radońską. Na początku l. trzydziestych był wójtem gminy Wróblew; swoje obowiązki pełnił społecznie. W czasie okupacji niemieckiej został wysiedlony do Słomkowa Suchego. Tam zmarł 13 X 1941, został pochowany na cmentarzu we Wróblewie.

W zawartym 10 II 1892 w Wojkowie (pow. sieradzki) małżeństwie z Antoniną z Wieruckich, miał Ś. sześcioro dzieci: Mariannę (1894—1896), Józefę (ur. 1894), Stanisławę (1897—1981), Zofię (ur. 1899), Czesława (1900—1981) i Mariannę (ur. 1904).

 

Giza, Władze stronnictw lud.; Kto był kim w Drugiej RP?; Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; — Gołąb P., Artykuł sprzed wieków: odkryto publikację prasową o gminie Wróblew, „Wiad. Dnia” 1999 nr 242 (dod.) s. 2; Kołodziej W., Sieradzcy posłowie w Sejmie Ustawodawczym, „Dzien. Łódz.” 1994 nr 142 s. 22; Szkice z dziejów Sieradzkiego, Red. J. Śmiałowski, Ł. 1977; — Rączkowski J., Wśród polityków i artystów. Ze wspomnień redaktora, Oprac. W. Stankiewicz, M. Wronkowska, W. 1969; Rzepecki, Sejm 1919; — „Ziemia Sieradzka” R. 1: 1919 nr 6, 17; — Arch. Urzęd. Gm. we Wróblewie: Akta osobowe; B. Publ. we Wróblewie: Listy do „Gazety Świątecznej” z parafii Wróblewa w pow. sieradzkim (mszp.); — Mater. rodziny Śniegulów z Wróblewa i Sławomiry Zbrojewskiej z Sieradza.

 

Maria Strózik

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.